Loading Likes...

Skaling, czyli usuwanie kamienia

 

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

W naszej klinice usuwanie kamienia odbywa się w trzech etapach.

Skaling

To zabieg wykonywany przez higienistkę. Jest całkowicie bezbolesny i najbardziej skuteczny w walce z kamieniem. Skaling to główny zabieg czyszczenia zębów. Wykonany jest przy pomocy ultradźwięków, które rozkruszają kamień poprzez wytwarzające drgania o bardzo wysokiej częstotliwości.

Piaskowanie

Zabieg stosowany jako uzupełnienie skalingu. Piaskowanie jest skuteczne w walce z osadem i przebarwieniami oraz usuwa resztki kamienia z trudno dostępnych miejsc. Zabieg odbywa się przy pomocy silnego strumienia powietrza, wody i bardzo drobnego proszku. Piaskowanie jest również bezbolesne.

Fluoryzacja

Fluoryzacja zmniejsza nadwrażliwość zębów występującą bezpośrednio po skalingu i piaskowaniu. Ponadto chroni szkliwo przed ubytkami. Fluoryzacja to nałożenie na szkliwo preparatu o wysokim stężeniu fluoru. Po zaschnięciu preparat ten będzie tworzył ochronną powłokę i stopniowo uwalniał związki chroniące szkliwo.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego zalecamy wykonywać przynajmniej raz w roku. W przypadku picia dużej ilości kawy i palenia papierosów, warto wykonywać go nawet raz na kilka miesięcy.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny

Kamień nazębny należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Jest on źródłem wielu groźnych dolegliwości. Na zębach widoczny gołym okiem jest kamień naddziąsłowy, ale największe szkody wyrządza kamień ukryty pod dziąsłami. Może bowiem wywołać stan zapalny, czego efektem będą krwawiące dziąsła i odsłaniające się szyjki zębów. Cały proces w efekcie może prowadzić do paradontozy, która bezpośrednio wpływa na utratę zębów.

Skąd się bierze kamień na zębach

Kamień nazębny powstaje nawet na regularnie szczotkowanych zębach. Chwilę po szczotkowaniu na powierzchni zęba zaczyna tworzyć się błona białkowa. To na niej w ciągu pozostałej części dnia osadza się płytka nazębna, w skład której wchodzi złuszczający się naskórek, resztki jedzenia i bakterie. Przed osadem w dużym stopniu chroni ślina. Płytka nazębna jest też ścierana poprszez warki i policzki podczas ruszania szczęką.

Największy wpływ na powstawanie kamienia nazębnego ma nieprawidłowa higiena jamy ustnej, kawa, herbata, papierosy oraz dieta bogata w nabiał i węglowodany. Dużą rolę odgrywają także uwarunkowania genetyczne, wady zgryzu a także źle wykonane wypełnienia.